Հոկտեմբերի 27-ին Սամարղանդում տեղի են ունեցել ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի մշտական հանձնաժողովների եւ Երիտասարդական միջխորհրդարանական վեհաժողովի նիստերը: Վերոնշյալ միջոցառումներին մասնակցել են ՀՀ ԱԺ պատգամավորները:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, ԱՊՀ ՄԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Ռուբեն Ռուբինյանը մասնակցել է ԱՊՀ ՄԽՎ քաղաքական հարցերի եւ միջազգային համագործակցության մշտական հանձնաժողովի նիստին:
Քննարկվել են պատմական հիշողության պահպանմանը եւ պատմությունը կեղծելու փորձերի անթույլատրելիությանը վերաբերող հարցեր: Տեղեկություններ են տրամադրվել ԱՊՀ ՄԽՎ դիտորդների՝ տարածաշրջանում ընտրությունների մասնակցության վերաբերյալ:
ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանն ընտրվել է մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ:
ԱՊՀ ՄԽՎ մշակույթի, տեղեկատվության, զբոսաշրջության եւ սպորտի մշտական հանձնաժողովի նիստին մասնակցել է ԱՊՀ ՄԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Միքայել Թումասյանը:
Քննարկվել են «ԱՊՀ երկրների մտավոր սեփականության մասին» օրենսգրքի խմբագրված նախագիծը, ինչպես նաեւ մշակույթի, զբոսաշրջության եւ սպորտի ոլորտներում թվային զարգացման օրենսդրություն մշակելու ուղղությունները:
Օրակարգում ներառված են եղել նաեւ մոդելային օրենքների մշակմանը վերաբերող մի շարք հարցեր:
Քննարկումների արդյունքում Միքայել Թումասյանն ընտրվել է վերոնշյալ հանձնաժողովի նախագահի տեղակալի պաշտոնում:
Պատգամավոր Նարեկ Զեյնալյանն էլ մասնակցել է ԱՊՀ ՄԽՎ ագրարային քաղաքականության, բնական պաշարների եւ էկոլոգիայի մշտական հանձնաժողովի նիստին: Խորհրդարանականները քննարկել են բնապահպանական անվտանգությանը, գյուղատնտեսության ու հանքարդյունաբերության ոլորտներին վերաբերող մոդելային նախագծեր:
Անդրադարձ է եղել ԱՊՀ ՄԽՎ-ում էկոլոգիայի եւ բնության կառավարման փորձագիտական խորհրդի կանոնակարգին, տեղեկություններ են ներկայացվել բնական ռեսուրսների եւ էկոլոգիայի բնագավառում ազգային օրենսդրության մշակման վերաբերյալ:
Քննարկվել են նաեւ «Լեռնային տարածքների կայուն զարգացում» միջազգային ֆորումի նախապատրաստական աշխատանքները: Այն նախատեսվում է անցկացնել 2023 թ. աշնանը:
ԱՊՀ ՄԽՎ երիտասարդական միջխորհրդարանական վեհաժողովի հանդիպմանը հայկական կողմից մասնակցել են պատգամավորներ Լիլիթ Մինասյանն ու Ալեքսեյ Սանդիկովը:
Ֆորմալ եւ ոչ ֆորմալ կրթական ծրագրերից ու զբաղվածությունից դուրս մնացած (NEET խմբի) երիտասարդների խնդրի հաղթահարումը եղել է նիստի հիմնական հարցերից: ԱՊՀ խորհրդարանականները փոխանակվել են երիտասարդների գործազրկության օրենսդրական կարգավորման իրենց երկրների փորձով:
Հարցի քննարկմանը մասնակցել են Բելառուսի, Ղրղզստանի, Ռուսաստանի, Տաջիկստանի, Ուզբեկստանի եւ Ադրբեջանի ներկայացուցիչները:
Երիտասարդ խորհրդարանականները քննարկել են նաեւ «Միջազգային երիտասարդական համագործակցության գործում ներդրման համար» պատվո կրծքանշանի շնորհման առաջարկները: Մրցանակը սահմանվել է ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի կողմից՝ երիտասարդական թեւի նախաձեռնությամբ:
Երիտասարդական միջխորհրդարանական վեհաժողովի մասնակիցներն ամփոփել են ընթացիկ տարվա աշխատանքները: Լիլիթ Մինասյանը ռոտացիոն կարգով մեկ տարի ժամկետով ընտրվել է վեհաժողովի համակարգող նախագահ:

On October 27, in Samarkand the meetings of the CIS Parliamentary Assembly Permanent Commissions and the session of the Youth Inter-Parliamentary Assembly took place. The RA NA deputies took part in the abovementioned events.
The RA NA Vice President, the Member of the RA NA delegation to the IPA CIS Ruben Rubinyan took part in the meeting of the IPA CIS Permanent Commission on Political Issues and International Cooperation .
Items on preservation of historical memory and the inadmissibility of the attempts and falsifying the history were discussed. Information was provided on the participation IPA CIS observers in the region.
The NA Vice President Ruben Rubinyan was elected Deputy Chairman of the Permanent Commission.
The Member of the RA NA delegation to the IPA CIS Mikayel Tumasyan took part in the meeting of the IPA CIS Permanent Commission on Culture, Information, Tourism and Sport.
The directions of elaborating the edited draft of the Code on Intellectual Property of CIS Countries, as well as the legislation of digital development in the spheres of culture, tourism and sport were discussed.
A number of items on drafting the model laws were also included in the agenda.
As a result of discussions, Mikayel Tumasyan was elected in the position of the Deputy Chairman of the abovementioned Commission.
The MP Narek Zeynalyan took part in the meeting of the IPA CIS Permanent Commission on Agrarian Policy, Natural Resources and Ecology. The parliamentarians discussed the model drafts on the fields of ecological safety, agriculture and mining.
A reference was made to the Rules of Procedure of the Expert Advisory Board under the IPA CIS on Ecology and Environmental Management Ecology, information was introduced on the national legislation elaboration in the sphere of natural resources and ecology.
The preparatory work of the International Forum ‘Sustainable Development of Mountain Territories’ was also discussed. It is designed to hold in autumn of 2023.
At the meeting of the IPA CIS Youth Inter-Parliamentary Assembly deputies Lilit Minasyan and Aleksey Sandikov took part from the Armenian side.
One of the key issues of the meeting has been the overcoming of the problem of the young persons, not engaged in education, employment or training (NEET Group). The CIS parliamentarians shared experience of their countries on the legislation regulation of the unemployment of the young people.
The representatives of Belarus, Kyrgyzstan, Russia, Tajikistan, Uzbekistan and Azerbaijan took part in the discussion of the issue.
The young parliamentarians also discussed the proposals of granting badge of honor for the Investment in the International Youth Cooperation. The prize was set by the CIS Inter-Parliamentary Assembly Council on the initiative of the youth wing.
The participants of the Youth Inter-Parliamentary Assembly summed up the work of the current year. Lilit Minasyan was elected Coordinating Chairperson of the Assembly in rotation order for one year.