Հոկտեմբերի 27-ին Սամարղանդում տեղի են ունեցել ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի մշտական հանձնաժողովների եւ Երիտասարդական միջխորհրդարանական վեհաժողովի նիստերը: Վերոնշյալ միջոցառումներին մասնակցել են ՀՀ ԱԺ պատգամավորները:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, ԱՊՀ ՄԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Ռուբեն Ռուբինյանը մասնակցել է ԱՊՀ ՄԽՎ քաղաքական հարցերի եւ միջազգային համագործակցության մշտական հանձնաժողովի նիստին:
Քննարկվել են պատմական հիշողության պահպանմանը եւ պատմությունը կեղծելու փորձերի անթույլատրելիությանը վերաբերող հարցեր: Տեղեկություններ են տրամադրվել ԱՊՀ ՄԽՎ դիտորդների՝ տարածաշրջանում ընտրությունների մասնակցության վերաբերյալ:
ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանն ընտրվել է մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ:
ԱՊՀ ՄԽՎ մշակույթի, տեղեկատվության, զբոսաշրջության եւ սպորտի մշտական հանձնաժողովի նիստին մասնակցել է ԱՊՀ ՄԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Միքայել Թումասյանը:
Քննարկվել են «ԱՊՀ երկրների մտավոր սեփականության մասին» օրենսգրքի խմբագրված նախագիծը, ինչպես նաեւ մշակույթի, զբոսաշրջության եւ սպորտի ոլորտներում թվային զարգացման օրենսդրություն մշակելու ուղղությունները:
Օրակարգում ներառված են եղել նաեւ մոդելային օրենքների մշակմանը վերաբերող մի շարք հարցեր:
Քննարկումների արդյունքում Միքայել Թումասյանն ընտրվել է վերոնշյալ հանձնաժողովի նախագահի տեղակալի պաշտոնում:
Պատգամավոր Նարեկ Զեյնալյանն էլ մասնակցել է ԱՊՀ ՄԽՎ ագրարային քաղաքականության, բնական պաշարների եւ էկոլոգիայի մշտական հանձնաժողովի նիստին: Խորհրդարանականները քննարկել են բնապահպանական անվտանգությանը, գյուղատնտեսության ու հանքարդյունաբերության ոլորտներին վերաբերող մոդելային նախագծեր:
Անդրադարձ է եղել ԱՊՀ ՄԽՎ-ում էկոլոգիայի եւ բնության կառավարման փորձագիտական խորհրդի կանոնակարգին, տեղեկություններ են ներկայացվել բնական ռեսուրսների եւ էկոլոգիայի բնագավառում ազգային օրենսդրության մշակման վերաբերյալ:
Քննարկվել են նաեւ «Լեռնային տարածքների կայուն զարգացում» միջազգային ֆորումի նախապատրաստական աշխատանքները: Այն նախատեսվում է անցկացնել 2023 թ. աշնանը:
ԱՊՀ ՄԽՎ երիտասարդական միջխորհրդարանական վեհաժողովի հանդիպմանը հայկական կողմից մասնակցել են պատգամավորներ Լիլիթ Մինասյանն ու Ալեքսեյ Սանդիկովը:
Ֆորմալ եւ ոչ ֆորմալ կրթական ծրագրերից ու զբաղվածությունից դուրս մնացած (NEET խմբի) երիտասարդների խնդրի հաղթահարումը եղել է նիստի հիմնական հարցերից: ԱՊՀ խորհրդարանականները փոխանակվել են երիտասարդների գործազրկության օրենսդրական կարգավորման իրենց երկրների փորձով:
Հարցի քննարկմանը մասնակցել են Բելառուսի, Ղրղզստանի, Ռուսաստանի, Տաջիկստանի, Ուզբեկստանի եւ Ադրբեջանի ներկայացուցիչները:
Երիտասարդ խորհրդարանականները քննարկել են նաեւ «Միջազգային երիտասարդական համագործակցության գործում ներդրման համար» պատվո կրծքանշանի շնորհման առաջարկները: Մրցանակը սահմանվել է ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի կողմից՝ երիտասարդական թեւի նախաձեռնությամբ:
Երիտասարդական միջխորհրդարանական վեհաժողովի մասնակիցներն ամփոփել են ընթացիկ տարվա աշխատանքները: Լիլիթ Մինասյանը ռոտացիոն կարգով մեկ տարի ժամկետով ընտրվել է վեհաժողովի համակարգող նախագահ:

27 октября в Самарканде состоялись заседания постоянных комиссий Межпарламентской ассамблеи (МПА) СНГ и Молодежной межпарламентской ассамблеи. В указанных мероприятиях приняли участие также депутаты НС РА.
Вице-спикер НС, член делегации НС РА в МПА СНГ Р.Рубинян принял участие в заседании Постоянной комиссии МПА СНГ по политическим вопросам и международному сотрудничеству.
Обсуждались вопросы, связанные с сохранением исторической памяти и недопустимостью попыток фальсификации истории. Дана информация об участии наблюдателей от МПА СНГ в выборах в регионе.
Зампредседателя указанной комиссии избран вице-спикер НС Р.Рубинян.
Член делегации НС РА в МПА СНГ М.Тумасян принял участие в заседании Постоянной комиссии МПА СНГ по культуре, информации, туризму и спорту.
Обсуждены доработанный проект Кодекса “Об интеллектуальной собственности стран СНГ”, а также направления развития цифрового законодательства в сферах культуры, туризма и спорта.
В повестке также ряд вопросов по разработке модельных законов.
В итоге обсуждений М.Тумасян избран заместителем председателя названной комиссии.
Депутат Н.Зейналян принял участие в заседании Постоянной комиссии МПА СНГ по аграрной политике, природным ресурсам и экологии. Парламентарии обсудили модельные проекты, связанные с экологической безопасностью, сельским хозяйством и добычей полезных ископаемых.
Озвучен регламент Экспертного совета по экологии и природопользованию в МПА СНГ, представлена ​​информация о разработке национального законодательства в области природных ресурсов и экологии.
Обсуждена подготовка к намечаемому осенью 2023 г. международному форуму “Устойчивое развитие горных территорий”.
В заседании Молодежной межпарламентской ассамблеи МПА СНГ с армянской стороны участвовали депутаты Л.Минасян и А.Сандыков.
Одним из главных вопросов заседания стало преодоление проблемы молодежи (группа NEET), оставшейся вне формальных и неформальных образовательных программ и трудоустройства. Парламентарии СНГ обменялись опытом своих стран по законодательному регулированию безработицы среди молодежи.
В обсуждении проблемы приняли участие представители Беларуси, Кыргызстана, России, Таджикистана, Узбекистана и Азербайджана.
Молодые парламентарии также обсудили предложения по награждению нагрудным почетным знаком “За вклад в международное молодежное сотрудничество”, учрежденным Советом МПА СНГ по инициативе молодежного крыла.
Участники Молодежной межпарламентской ассамблеи подвели итоги работы текущего года. Л.Минасян избрана председателем-координатором ассамблеи в ротационном порядке сроком на один год.